021-91035902 پشتیبانی (9الی18)
سبد خرید

آیا اینستاگرام بخاطر طرح صیانت فیلتر می‌شود؟ (+بررسی استراتژی مهاجرت کسب‌وکار)

آیا اینستاگرام بخاطر طرح صیانت فیلتر می‌شود؟

صیانت اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام؛ چکار کنیم؟

اگر در ایران زندگی می‌ کنید و یک صفحه اینستاگرام دارید، حتماً این نگرانی بارها برای شما پیش آمده است که است که اگر اینستاگرام فیلتر شود، باید چکار کنیم! این دغدغه تنها مختص به شما نیست و همه کسانی که یک صفحه اینستاگرامی متوسط و بزرگ دارند، این دغدغه را هم دارند. دلیل آن هم این است که منبع درآمد بسیاری از افرادی که در اینستاگرام فعالیت می کنند، همین کسب درآمد از طریق صفحه اینستاگرام است. حال اگر این شبکه اجتماعی فیلتر شود، مشکلات زیادی برای چنین کاربرانی ایجاد می کند. یکی از طرح هایی که اخیراً در مورد آن بحث است، طرح صیانت از اینترنت است! در این مقاله می خواهیم به بررسی این بحث و فیلترینگ اینستاگرام به واسطه آن بپردازیم.

طرح صیانت اینترنت چیست؟

یکی از طرح های چالش برانگیز مجلس که توسط نمایندگان مطرح شده است، طرح صیانت از اینترنت است! این طرح بیان گر این است که نمایندگان مجلس قرار است با اجرای آن، از حقوق کاربران در فضای مجازی حمایت کنند اما بسیاری از کاربران اعتقاد دارند که با اجرای این طرح، تقریباً همه سایت ها و اپلیکیشن هایی که ایرانی نباشند بسته می شود. در واقع کاربران با اجرای این طرح نمی توانند به اپلیکیشن های خارجی نظیر اینستاگرام دسترسی پیدا کنند. البته اینستاگرام تنها یک نمونه از ابزارها است و افرادی که از طریق اینترنت کسب درآمد می کنند، به ده ها ابزار دیگر احتیاج دارند. حال فرض کنید با اجرای این طرح، بخواهند دسترسی به این ابزارها را بسته و ابزارهای ایرانی جایگزین کنند. ابزارهای ایرانی که همیشه خطا داشته اند و تعداد انگشت شماری از آن ها کیفیت قابل قبولی دارند.

طرح صیانت

بنابراین اجرای این طرح به صلاح افرادی که از طریق اینترنت کسب درآمد می کنند، اصلاً نیست! اجرای این طرح هم به دست نمایندگان مجلس و کمیسیون های مربوط به آن است و مشخص نیست که چه اتفاقی در انتظار کاربران ایرانی است. در ادامه این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم این طرح چگونه است، روی فیلتر اینستاگرام تاثیر دارد؟ و اگر فیلتر شود، چه جایگزینی برای آن وجود دارد.

آیا طرح صیانت اینترنت اجرا می‌شود؟

هیچ چیز معلوم نیست! اگر برای شما این سوال پیش آمده است که طرح صیانت اینترنت اجرا می شود یا نه، باید بگوییم که هیچ چیزی به صورت قطعی معلوم نیست. در حال حاضر طرح صیانت در حد یک طرح است و خبری از اجرای آن نیست. البته این مسئله که تا کنون اجرا نشده است، به این معنی نیست که هیچ وقت اجرا نمی شود. بلکه ممکن است چند ماه یا چند سال دیگر این طرح اجرا شود. تقریباً هیچ کاربری دوست ندارد که این اتفاق بیفتد اما همه چیز به نمایندگان مجلس و افرادی که قوانین را تصویب می کند بستگی دارد. تنها چیزی که ما کاربران و فعالان حوزه کسب و کار اینترنتی می دانیم، این است که با اجرای این طرح بسیاری از افراد که از طریق اینترنت کسب درآمد می کنند، باید به فکر منبع درآمد دیگری باشند.

در مقاله راهنمای کامل برای طراحی و اجرای یک کسب و کار اینترنتی پویا بهت یاد دادم که چگونه یک کسب و کار آنلاین رو بالا بیاری!

البته اجرای طرح صیانت نیازمند زیرساخت های خاص خودش است! در واقع اگر نمایندگان بخواهند این طرح را تصویب کنند، باید زیرساخت های لازم برای اینترنت ملی و طرح صیانت را فراهم کنند. تهیه زیرساخت های لازم برای آن کار ساده ای نیست و حتی اگر بخواهند آن را فراهم کنند، نیازمند بازه زمانی 2 تا 7 ساله هستند. پس این طرح، یک طرح بلند مدت است و حتی ممکن است طرح آن لغو شود!

در صورت اجرای طرح صیانت، اینستاگرام فیلتر می‌ شود؟

بر اساس این طرح، اولین چیزی که باید بررسی شود این است که اگر یک سایت یا اپلیکیشن خارجی در ایران نمایندگی رسمی نداشته باشد، نمی تواند فعالیت کند. نمایندگی داشتن در ایران به این معنی است که اطلاعات کاربران ایرانی که در شبکه های اجتماعی خارجی نظیر اینستاگرام فعالیت دارند، روی سرورهای ایرانی میزبانی شود! این مسئله خودش باعث کاهش امنیت کاربران می شود؛ زیرا در بسیاری از مواقع سرورهای میزبانی که در ایران قرار دارند، از امنیت کافی برخوردار نیستند و این یک مشکل بسیار بزرگ خواهد بود.

طرح صیانت فیلترینگ اینستاگرام

حال باید این سوال را بپرسیم که آیا اپلیکیشن ها و سایت های خارجی حاضر هستند که اطلاعات خود را بر روی سرورهای ایرانی میزبانی کنند؟ قطعاً خیر. زیرا هیچ یک از آن ها نمی خواهند حقوق کاربران و حریم شخصی آن ها به خطر بیفتند. در واقع اگر بخواهیم اینستاگرام را بررسی کنیم، باید بگوییم که اگر طرح صیانت از اینستاگرام اجرا شود، بدون شک اینستاگرام هم فیلتر می شود و دیگر کاربران نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. حتی دیگر شما به سرویس های وی پی ان دسترسی نخواهید داشت که بتوانید اینستاگرام را باز کنید! هیچ راهی برای ورود به آن باقی نخواهد ماند و این مسئله به نفع هیچ یک از افرادی که صفحه اینستاگرامی دارند، نخواهد بود.

در صورت فیلتر شدن اینستاگرام، کسب و کار خود را چه کار کنیم؟

یکی از سوالات مهمی که برای کاربران پیش می آید، این است که اگر اینستاگرام فیلتر شود باید چه کاری انجام دهیم؟ دلیل این سوال هم این است که افراد زیادی کسب و کارهای مختلفی در بستر اینستاگرام راه اندازی کرده اند و نتایج خوبی هم از آن گرفته اند. اکنون هم نگران این موضوع هستند که در صورت فیلتر شدن اینستاگرام چه کار کنیم که درآمد خود را از دست ندهیم؟ در این بخش از مقاله دو مورد از بهترین راه کارها را برای شما بررسی می کنیم:

راه‌کار اول) مهاجرت به شبکه های اجتماعی دیگر

اگر اینستاگرام فیلتر شود، بسیاری از کاربران به ناچار به سمت شبکه های اجتماعی ایرانی می روند! درست است که شاید شبکه های اجتماعی ایرانی کیفیت خوبی نداشته باشند و حتی زیرساخت مناسبی برای میزبانی حجم زیادی از کاربران نداشته باشند، اما هنگامی که کاربران ببینند چاره ای به جز جایگزین کردن آن به جای اپلیکیشن های خارجی ندارند، این کار را می کنند. در حال حاضر چندین شبکه اجتماعی ایرانی وجود دارد که کاربران از آن استفاده می کنند! در این بخش از مقاله به بررسی 4 مورد از شبکه های اجتماعی که در حال حاضر فعال هستند، می پردازیم:

  • شبکه اجتماعی ویسگون

ویسگون یکی از شبکه های اجتماعی کاملاً ایرانی است که در آن کاربران قادر به اشتراک گذاری تصاویر، ویدئو و… هستند. در این شبکه اجتماعی کاربران تصاویر خود را به اشتراک می گذارند و کاربران دیگر هم آن را لایک می کنند و حتی می توانند کامنت درج کنند. از مهم ترین مزایای این شبکه اجتماعی این است که اگر نمی خواهید در آن عضو شوید، می توانید به صورت مهمان از آن استفاده کنید. البته قطعاً امکاناتی که یک کاربر عضو ویسگون دارد، برای کاربرانی که به صورت مهمان از آن استفاده می کنند فعال نیست.

شبکه اجتماعی ویسگون

اگر از اینستاگرام استفاده می کنید، شاید ویسگون گزینه مناسبی برای شما باشد! در این شبکه اجتماعی شما می توانید تصاویر را دانلود و ذخیره کنید. حتی می توانید هر چیزی را جستجو کنید و به آن دسترسی داشته باشید. بخش هشتگ اینستاگرام را که آشنا هستید؟ در ویسگون هم می توانید تصاویر را به صورت دسته بندی شده مشاهده کنید. بر اساس گزارش های کاربران این شبکه اجتماعی ضعف خاصی ندارد و کاربرانی که از آن استفاده می کنند، کاملاً راضی هستند. بنابراین در صورت فیلتر شدن اینستاگرام، ویسگون بهترین جایگزین برای آن خواهد بود.

  • شبکه اجتماعی نزدیکا

نزدیکا یکی دیگر از شبکه های اجتماعی ایرانی است که طرفداران خاص خود را دارد! در این شبکه اجتماعی شما می توانید با کاربران دیگر تعامل داشته باشید و حتی با آن ها چت کنید. در واقع نزدیکا یک شبکه اجتماعی است که ابزارهای دیگری برای پیام رسانی با کاربران دیگر را هم در خود جای داده است. جالب است بدانید در حال حاضر نزدیکا بیش از 1 میلیون کاربر دارد که نشان دهنده کیفیت بالای این شبکه اجتماعی است. در این شبکه اجتماعی شما می توانید تصاویر و ویدئوهای خود را به اشتراک بگذارید و ویدئوهای پرطرفدار را هم ببینید.

شبکه اجتماعی نزدیکا

از قابلیت های دیگر این شبکه اجتماعی، می توان به این موضوع اشاره کرد که شما می توانید با افرادی که در نزدیکی شما هستند، تعامل برقرار کنید. همچنین با استفاده از لیست شماره های تماس خود می توانید حساب کاربری دوستان خود را پیدا و آن ها را دنبال کنید. قابلیت ایجاد گروه و اتاق چت، از دیگر قابلیت های بسیار عالی این شبکه اجتماعی است که نظر کاربران بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. لایک، کامنت، اشتراک گذاری پست ها و هر چیز دیگری که در شبکه های اجتماعی دیگر مشاهده می کنید، در نزدیکا در اختیار شما قرار دارد.

  • شبکه اجتماعی فیس نما

اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید، بعید است که نام فیس نما به گوشتان نخورده باشد! این شبکه اجتماعی یکی از قدیمی ترین ها است که از سال 1391 فعالیت خود را شروع کرده است. در حال حاضر این شبکه اجتماعی بیش از 1.3 میلیون کاربر فعال دارد و رتبه آن از نظر میزان طرفداران، دوم است. همچنین این شبکه اجتماعی در دنیا رتبه 781 را دارد  که نشان دهنده کیفیت بالای آن است. هدف از راه اندازی این شبکه اجتماعی این بود که بتواند جای فیسبوک را برای کاربران ایرانی بگیرد و تا حدی هم توانست موفق باشد.

شبکه اجتماعی فیس نما

از مهم ترین معایبی که شبکه اجتماعی فیس نما دارد، صفحات شلوغ آن است! در واقع این سایت از تجربه کاربری مناسبی برخوردار نیست و به همین دلیل ممکن است به عنوان جایگزین اینستاگرام مناسب نباشد. همچنین در این شبکه اجتماعی تبلیغات های متعددی مشاهده می کنید که ممکن است باب میل شما نباشد. برای استفاده از این شبکه اجتماعی کافی است در آن عضو شوید و فعالیت خود را شروع کنید. ثبت نام در این شبکه اطلاعات خاصی نیاز ندارد و تنها با نام و ایمیل خود می توانید در آن ثبت نام کنید.

راه‌کار دوم) راه اندازی سایت برای کسب و کارتان

شاید تاکنون کسب و کار خود را روی محیط شبکه های اجتماعی مدیریت کرده باشید و قطعاً با سختی های آن آشنا هستید! مهم ترین مشکلی که کاربران با آن روبرو هستند، این است که اگر شبکه اجتماعی که در بستر آن فعالیت می کنند، فیلتر شود دیگر کسب و کاری باقی نخواهند ماند و باید همه چیز را روی بستر جدید شروع کنند. یکی از راه های جایگزین برای فیلترینگ اینستاگرام این است که کسب و کار اینترنتی خود را روی بستر سایت راه اندازی کنید. در واقع شما همه چیز را روی سایت ارائه می کنید و حتی اگر شبکه اجتماعی موردنظر فیلتر شود، دیگر جای نگرانی نیست.

راه اندازی سایت کار چندان دشواری نیست اما فعالیت شما بر روی آن باید مستمر باشد تا بهترین نتیجه را بگیرید. این سردرگمی برای کاربران وجود دارد که بالاخره اینستاگرام فیلتر می شود یا خیر! بهتر است بدبینانه ترین حالت ممکن را که همان فیلتر شدن اینستاگرام است، در نظر بگیریم. اگر نمی خواهید کسب و کارتان را از دست بدهید، بهتر است از همین الان سایت خود را راه اندازی کنید و فالوورهای خود را به آن هدایت کنید. در این صورت اگر اینستاگرام فیلتر شود، شما مشتریان خود را هنوز هم دارید و از طریق سایت، خدمات خود را ارائه می کند. حتی اگر بعداً روی شبکه اجتماعی جدید هم فعالیت کنید، از طریق سایت می توانید کاربران را دعوت به دنبال کردن خود در شبکه اجتماعی جدید کنید.

چگونه یک وب سایت راه اندازی کنیم؟

داشتن سایت مزایای بسیار زیادی دارد و پیشنهاد می کنیم فعالیت اصلی خود را بر روی سایت قرار دهید! شاید باورش کمی سخت باشد اما مشتریانی که از طریق شبکه های اجتماعی از محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند، شاید یک دهم مشتریانی که می توانید از طریق گوگل جذب کنید هم نباشند. دلیل آن هم این است که هر کاربر برای آن که محصول یا خدماتی را خریداری کند، اول آن را در گوگل جستجو می کند! بنابراین مشتریانی که می توانید از طریق گوگل جذب کنید، بسیار بیشتر هستند.

برای راه اندازی سایت 3 روش مختلف در اختیار دارید که عبارتند از:

  • استفاده از سیستم مدیریت محتوای رایگان

اولین، ساده ترین و ارزان ترین راه برای آن که سایت خود را راه اندازی کنید، این است که سیستم های مدیریت محتوای رایگان برای راه اندازی سایت کسب و کارتان استفاده کنید. سیستم های مدیریت محتوای رایگان، نرم افزارهای تحت وب هستند که به شما اجازه راه اندازی هر نوع سایتی را می دهند. در این سیستم ها انواع قالب و پلاگین وجود دارد که به راحتی می توانید هر نوع سایتی را بالا آورده و محصولات / خدمات خود را به مشتریان ارائه کنید. البته لازم به ذکر است که شما برای نصب این سیستم های مدیریت محتوا نیازی به پرداخت هزینه ندارید اما برای میزبانی سایت خود باید هاست و دامنه خریداری کنید.

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

وردپرس بهترین و پر استفاده ترین سیستم مدیریت محتوای رایگان است که امکانات بسیار خوبی در اختیار شما قرار می دهد! جالب است بدانید بسیاری از سایت هایی که در ایران و حتی جهان راه اندازی می شوند، با استفاده از وردپرس راه اندازی شده و البته کیفیت بالایی دارند. اگر قصد دارید یک سایت برای کسب و کار اینترنتی خود راه اندازی کنید، کافی است یک هاست و دامنه خریداری کرده و با استفاده از آموزش های رایگان وردپرس، سایت خود را راه اندازی کرده و بهترین نتیجه را بگیرید.

  • استفاده از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

یکی دیگر از راه های راه اندازی سایت، استفاده از سیستم مدیریت محتوا اختصاصی است! در واقع شما همه چیز را از صفر راه اندازی می کنید و هر چیزی که نیاز دارید را به کمک طراح و برنامه نویس، راه اندازی می کنید. سیستم مدیریت محتوای اختصاصی یک مزیت مهم دارد! آن هم این است که روی سایت شما تنها چیزهایی وجود دارد که به آن نیاز دارید و البته با توجه به این که اختصاصی است، امنیت نسبتاً عالی و پایداری هم دارد. در حالی که سیستم های مدیریت محتوای رایگان امنیت متوسطی دارند و باید حتماً روی امنیت آن کار کنید. همچنین باگ های این سیستم برای هکران شناخته شده نیست و به راحتی نمی توانند به سایت نفوذ کنند.

یکی از مهم ترین معایبی هم که سیستم مدیریت محتوای اختصاصی دارد، این است که هزینه نسبتاً زیادی دارد! البته این هزینه تنها یک بار نیست و برای هر بار که بخواهید امکانات جدیدی به سایت خود اضافه کنید، باید هزینه دیگری هم پرداخت کنید. این مسائل باعث می شود تا هر فرد و شرکتی نتواند از پس هزینه های سیستم مدیریت محتوای اختصاصی بر بیاید و همین مسئله باعث می شود تا استفاده از CMS رایگان یا سایت سازهای پولی نسبت به CMS اختصاصی بیشتر باشد.

  • استفاده از سایت سازهای پولی

یکی دیگر از راه های راه اندازی سایت برای کسب و کار، استفاده از سایت سازهای پولی است! با استفاده از سایت سازهای پولی شما به راحتی می توانید هر نوع سایتی را که می خواهید راه اندازی کنید. در چنین سایت سازهایی انواع قالب ها وجود دارند و به شما این امکان را می دهند که سایت موردنظر خود را در کمتر از چند دقیقه راه اندازی کنید. در ایران سایت سازهای مختلفی وجود دارند که هر یک از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و باید ببینید که کدام یک از آن ها می تواند به نیاز شما پاسخ دهد.

یکی از مهم ترین معایب سایت سازهای پولی این است که شما به سورس سایت دسترسی ندارید و ممکن است به قابلیتی نیاز داشته باشید که باید سورس سایت در اختیار شما باشد. در این صورت نمی توانید این کار را انجام دهید و با مشکل مواجه می شوید. البته این مسئله برای تعداد انگشت شماری از کاربران پیش می آید و نباید نگران آن باشید. پیش از آن که سایت سازی را انتخاب کنید، ابتدا قابلیت ها و امکانات آن را بررسی کنید تا در آینده برای مدیریت سایت خود به مشکل نخورید. گاهی اوقات کابران بدون تحقیق به سراغ راه اندازی سایت با استفاده از سایت ساز خاصی می روند که در آینده با مشکل مواجه می شوند.

تا زمان فیلتر اینستاگرام، چه کار کنیم؟

سوال بسیار مهمی است! بسیاری از کاربران می خواهند بدانند که پس از فیلتر اینستاگرام چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ حقیقت این است که اگر اینستاگرام فیلتر شود، پس از آن باید قید کسب و کارتان را بزنید اما اگر از الان تا زمان فیلترینگ احتمالی اینستاگرام فعالیت کنید، می توانید کسب و کارتان را زنده نگه دارید. برای این کار اولویت خود را روی راه اندازی و مدیریت یک سایت نگه دارید. اولویت این است که محتوای خود را به سایت منتقل کنید، محصول یا خدمات خود را هم در آن ارائه کنید. پس از آن که سایت شما تکمیل شد، محتوای آن را به صورت منظم بروزرسانی کنید! در واقع شما باید سعی کنید که در گوگل به رتبه های اول برسید.

ایا می‌توان از اینستاگرام به درامد میلیاردی رسید؟ روی لینک آبی کلیک کن تا قبل فیلتر راهکارهاشو بهت یاد بدم!

اگر اینستاگرام فیلتر شد چه کنیم

پس از آن که سایت خود را راه اندازی کردید، تمرکز خود را روی این قرار دهید که فالوورهای خود را از صفحه اینستاگرام به سایت خود بکشانید! در واقع فالوورهای شما باید بدانند که همه چیز در سایت ارائه شده است و می توانند از محتوا، محصول و خدمات شما روی سایت استفاده کنند. این مسئله باعث می شود تا اگر روزی اینستاگرام فیلتر شد، کاربر مستقیم به سایت شما مراجعه کند و همچنان مشتری کسب و کارتان باشد.

بیا تا قبل از فیلتر اینستاگرام توی مقاله رازهای درآمدزایی از اینستاگرام  یاد بدم که چجوری از اینستاگرام پول دربیاری!

البته فعالیت در شبکه های اجتماعی دیگر هم بی نتیجه نیست! اگر می خواهید پس از فیلترینگ یک صفحه با فالوورهای بالا داشته باشید، از الان یک صفحه در شبکه اجتماعی موردنظر ایجاد و فعالیت خود را شروع کنید.

نتیجه گیری

طرح صیانت از اینترنت یکی از طرح هایی است که باعث نگرانی کاربران زیادی شده است! این سوال برای کاربران پیش می آید فیلترینگ اینستاگرام هم شامل طرح صیانت از اینترنت است یا خیر. در این مقاله به بررسی کامل طرح صیانت اینترنتی و راه های جایگزین برای اینستاگرام پرداختیم. البته باز هم مشخص نیست که واقعاً اینستاگرام فیلتر شود یا خیر! هدف ما از این مقاله این بود که بتوانید راه های جایگزین را بشناسید و حتی از آن استفاده کنید تا اگر اینستاگرام فیلتر شد، کسب و کارتان با مشکل مواجه نشود. اگر در مورد این مقاله سوالی دارید، از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

0
    سبد خرید
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه